Narzędzia marketingu internetowego

xenu-001
13 Wrz 2016

Uszkodzone linki na stronie – wykrywanie i monitorowanie (Broken Link Checkery)

Mariusz Kołacz 2 komentarze

W miarę rozwoju strony rośnie liczba dodawanych materiałów, artykułów, również zwiększa się liczba linków wychodzących (stron do których linkujesz). Ogólnie, linki wychodzące nie stanowią problemu, o ile linkuje się do powiązanych tematycznie wartościowych źródeł. Są jednak sytuacje, gdy mogą być sporym problemem. W tym wpisie dowiesz się dlaczego wyszukiwanie broken linków jest istotne i które aplikacje SEO przydadzą się do tego zadania. Przedstawię również zagrożenie, którego nie wolno zlekceważyć!

Linki wewnętrzne prowadzące do nieistniejących zasobów

Wyobraź sobie, przeglądasz stronę, trafiłeś na ciekawy artykuł, znalazłeś w nim link, na przykład do darmowego e-booka, klikasz go… i okazuje się że strona docelowa nie istnieje, zwracany jest błąd 404. Okej, myślisz sobie nic strasznego nie stało się, jakoś to przeżyję, poszukam alternatywy… i przeglądasz stronę dalej, trafiasz na następny artykuł, w którym są linki do kolejnych materiałów, klikasz odsyłacze i ponownie otrzymujesz komunikat „Błąd 404: Strony nie odnaleziono”. Jaką opinię wystawiłbyś tego typu stronie?

Do czego zmierzam, liczba uszkodzonych linków na stronie może wpływać negatywnie na wizerunek Twój i samej strony, sam fakt występowania wielu broken linków prowadzi do pogorszenia użyteczności Twojej witryny. Jeżeli zamieściłeś w artykule link, to nie po to by kierował do nieistniejącego zasobu.

Aby zapewnić użytkownikom maksimum satysfakcji podczas przeglądania Twojej witryny, odszukaj i napraw wszystkie uszkodzone linki!

Uszkodzone linki kierujące do zewnętrznych serwisów

Na stronach internetowych zamieszczamy nie tylko linki tzw. wewnętrzne, czyli kierujące użytkownika w inne miejsce naszego serwisu, ale również odsyłacze do innych stron internetowych. Jakie dodatkowe zagrożenie może tutaj powstać?

Strony internetowe, do których linkujemy mogą zostać zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Jeżeli w naszej witrynie będzie duży odsetek tego typu linków, możemy nie tylko wizerunkowo na tym stracić, lecz również i strona może ucierpieć, poprzez oflagowanie jako niebezpieczną, konkretnie mowa o komunikatach w Google Safe Browsing, które dotyczą między innymi pośredniczenia w rozpowszechnianiu złośliwego oprogramowania.

bezpieczne przegladanie stron
Bezpieczne przeglądanie stron Google – sprawdzenie czy strona jest bezpieczna

Witryna w takiej o to sytuacji może pojawić się na większości czarnych list (blacklisty). Jakie są tego konsekwencje? Oprócz spadku zaufania do strony, również spadek ruchu i to wyraźny. W sytuacjach krytycznych, może dojść nawet do całkowitego wycięcia ruchu z wyszukiwarek. Google z tego co wiem korzysta przynajmniej z dwóch list.

szkodliwa strona - ostrzeżenie Google
Ostrzeżenie – odwiedzenie tej strony internetowej może mieć szkodliwy wpływ na Twój komputer.

Jak przed tym bronić się? Od razu mogę powiedzieć, że w tym konkretnym przypadku dodanie nofollow nie działa tak jak powinno. Mówiąc w kontekście wyszukiwarki Google – nofollow powinno zabezpieczyć Cię przed negatywnymi konsekwencjami, jednak nie w przypadku wielu odnośników prowadzących do stron zarażonych malware. Tutaj jedyną skuteczną metodą zapobiegania jest systematyczna kontrola linków wychodzących oraz ich eliminacja – w przypadku wykrycia stron docelowych, na których znajduje się szkodliwe oprogramowanie (skrypty infekujące użytkownika). Ten temat będę omawiał w szerszym kontekście w innych artykułach.

Zapytasz pewnie, co ma wspólnego wykrywanie domen ze złośliwym oprogramowaniem z broken linkami. Z punktu widzenia technicznego faktycznie niewiele, przy uszkodzonych linkach, serwer zazwyczaj zwraca kod HTTP 404 lub inny w przypadku całkowitej niedostępności domeny/serwera, a w przypadku działającego serwisu przeważnie HTTP 200, 301, 302, 304 lub 307. Jednak zarówno broken linki, jak i linki kierujące do szkodliwych domen mogą mieć kolosalny wpływ na widoczność Twojego serwisu w wynikach wyszukiwania Google.

To są dwa główne powody, dla których co jakiś czas powinieneś uruchomić sprawdzanie pod kątem uszkodzonych linków. Pytanie… czym wykonać skan, który z programów będzie najlepszy.

Lista Broken Link Checkerów

Programów jest sporo, poniżej wymieniam 10 najciekawszych…

  • Xenu’s Link Sleuth,
  • Broken Link Checker for WordPress,
  • Link Checker 9.3,
  • Screaming Frog SEO Spider,
  • Netpeak Spider,
  • BeamUsUp SEO Crawler,
  • WildShark SEO Spider,
  • Fast Link Checker Lite,
  • LinkCrawler,
  • Visual SEO Studio.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij