twórca wideo

Darmowe programy do tworzenia filmów do YouTube, Facebook, Instagram

Podstawą przyciągnięcia uwagi materiałami wideo jest nie tylko ciekawa, wciągająca lub użyteczna tematyka, ale także wysoka jakość nagrań i montażu. Chcąc promować swój produkt, usługę lub markę w serwisie YouTube i mediach społecznościowych, warto podejść do tego tematu w sposób profesjonalny, tworząc filmy, jakie sami chcielibyśmy oglądać. Pomogą w tym narzędzia do tworzenia wideo. Najciekawsze darmowe propozycje wymieniamy poniżej.

Wiele osób z całą pewnością wciąż jeszcze pamięta, jak platforma YouTube wyglądała na początkowym etapie swojego funkcjonowania. Kiedyś, w popularnym serwisie swoje krótkie filmy zamieszczali niemal wyłącznie amatorzy, a nagrania, które pod względem jakości pozostawiały (ujmując to możliwie najdelikatniej) wiele do życzenia, najczęściej miały humorystyczny wydźwięk lub stanowiły coś w rodzaju wczesnej formy vlogów. Od 2005 roku wiele się zmieniło i dziś zarówno Youtube, jak i popularne media społecznościowe (Facebook, Instagram) są intratnym źródłem dochodów dla influencerów i niezawodnym narzędziem promocyjnym dla przedsiębiorców.

Jakość video jest tak samo ważna, jak treść

Skoro filmy twórców zaczęły pełnić funkcję narzędzi biznesowych, musiały ulec profesjonalizacji. Dziś łatwo można zaobserwować, że jakość wielu publikowanych nagrań (zarówno w kwestiach wizualnej i dźwiękowej, jak i w kontekście montażu) jest na tyle wysoka, że bez problemu mogłoby być emitowane w mediach tradycyjnych. Takie zmiany w dużej mierze wymusili sami użytkownicy Youtube i social mediów, którzy w komentarzach nie zostawiają suchej nitki na twórcach nieprzywiązujących do tego należytej uwagi.

Internet podlega nieustannej ewolucji, dyktowaną oczekiwaniami samych internautów. Chcąc płynąć z nurtem, trzeba nadążać za zachodzącymi zmianami. W przypadku początkujących twórców, na szczęście nie oznacza to konieczności wydania równowartości kawalerki na zakup sprzętu i narzędzi wirtualnych. Na początek wystarczy smartfon z dobrym aparatem, mikrofon zewnętrzny i darmowy program do obróbki nagrań.

Shotcut
Shotcut

Shotcut

Zaczynamy od narzędzia, w przypadku którego trudno jest mówić o jakichkolwiek istotnych słabych stronach. Schotcut zapewnia wszystko, czego potrzebuje początkujący (i nie tylko) twórca filmów do YouTube i mediów społecznościowych. Twórcy udostępnili bogatą bazę filtrów i efektów, narzędzia do edycji balansu bieli, wyostrzania i blurowania obrazu, kadrowania klipów i modyfikacji kolorów. Nie zabrakło też ciekawych, estetycznych efektów.

Program jest zaopatrzony w rozbudowaną bazę ustawień kompresji do najpopularniejszych formatów. Użytkownicy mogą zapisywać swoje nagrania jako pliki MPEG-4, WebM, h.264, Apple ProRess czy choćby Flash. Nie zabrakło też funkcji streamowania wideo poprzez protokół UDP.

Należy wspomnieć, że interfejs tego narzędzia wygląda inaczej niż konkurencyjnych programów. Standardowa, w przypadku edytorów wideo, linia czasu nie występuje w tej aplikacji. Zamiast tego mamy playlistę klipów do renderowania. Czy takie rozwiązanie jest bardziej, czy mniej intuicyjne? Osoby, które wcześniej korzystały z innych edytorów, z całą pewnością będą musiały przyzwyczaić się do formy tego narzędzia, ale początkujący, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z linią czasu, szybko zorientują się, jak obsługiwać listę.

Kdenlive
Kdenlive

Kdenlive

Kolejne potężne narzędzie na naszej liście to Kdenlive. Nieliniowy edytor wideo korzysta z biblioteki FFmpeg (w tym miejscu pojawia się drobna wada – użytkownicy muszą samodzielnie doinstalować pakiet), dzięki czemu obsługuje większość najczęściej używanych formatów audio i wideo bez konieczności wykonywania konwersji plików. W tym miejscu nie kończy się lista zalet tego programu.

Kdnelive jest wyposażony w rozbudowaną bazę filtrów, efektów i przejść. Dodatkowo, każdy nakładany efekt można edytować, tworząc w ten sposób całkowicie unikatową kompozycję. Nie zabrakło histogramów, wykresów audio i innych rozbudowanych narzędzi edytorskich.

Bardzo ciekawie i funkcjonalnie przedstawia się interfejs aplikacji. Poza standardową osią czasu (obsługującą wiele ścieżek audio i wideo), na ekranie monitora pojawia także podgląd, lista efektów, przejść i dodatkowych ustawień oraz wszystkich multimediów, które są dostępne w danym projekcie. Co ważne, użytkownicy mogą indywidualizować wielkość poszczególnych sekcji i w ten sposób – dostosowywać interfejs do własnych preferencji.

VirtualDub

Naszą kolejną propozycję dedykujemy wszystkim, którzy szukają lekkiego edytora wideo, którego niewielkie rozmiary nie będą okupione istotnymi brakami w obszarze funkcjonalności. VirtualDub świetnie spełnia to założenie.

Podstawowe funkcje tego narzędzia to m.in. możliwość łączenia plików wideo, zmiana frame rate w projekcie, interpolacja rozdzielczości, wycinanie i wstawianie wybranych scen i fragmentów ścieżki dźwiękowej i konwersja do nowych kodeków. Nie zabrakło estetycznych efektów i filtrów.

Warto wspomnieć, że możliwości tego edytora można łatwo zwiększyć, instalując opcjonalne wtyczki.

Avidemux
Avidemux

Avidemux

Kolejne przydatne narzędzie jest jednym z najpopularniejszych edytorów wideo w kategorii darmowych programów. Pierwotnie program był opracowany dla platformy Linux. Obecnie dostępne są też wersje dedykowane systemom Windows i Mac OS.

Avidemux nie jest tak rozbudowany, jak wcześniej wymienione pozycje. Nie zmienia to jednak faktu, że znacząco ułatwia przygotowanie filmów publikowanych na Youtube i w mediach społecznościowych. Z pomocą tego narzędzia można wycinać i wstawiać klatki, kadrować obraz, zmieniać jego rozdzielczość, dodawać napisy, a to dopiero początek listy dostępnych funkcji.

Dużą zaletą programu jest możliwość automatyzacji projektów przy pomocy zdefiniowanych skryptów. To udogodnienie znacząco ułatwia proces obróbki wielu plików.

DaVinci Resolve

Czas na prawdziwą perełkę. DaVinci Resolve to bez wątpienia najbardziej profesjonalny edytor wideo w naszym zestawieniu, który nawet w wersji darmowej oferuje wszelkie niezbędne udogodnienia.

O funkcjonalności tego narzędzia można pisać niemal w nieskończoność. W skrócie, znajdziemy tu wszystko, co zawierają wcześniej wymienione programy. Żadne inne narzędzie nie oferuje jednak tak rozbudowanej możliwości korekty i kontroli kolorów.

Zmiany w tym obszarze są wprowadzane za pomocą grafów z nieograniczoną liczbą węzłów i rozgałęzień. Użytkownicy mogą korzystać z kontrolek globalnych (odpowiedzialnych m.in. za obsługę temperatury czy cieni), jak i z narzędzi precyzyjnych, odpowiadających za edycję konkretnych przestrzeni. Możliwości tego edytora są imponujące.

Olive
Olive Video Editor

Olive Video Editor

Ostatni, ale na pewno nie najgorszy. Olive Video Editor to realna alternatywa dla płatnych narzędzi do obróbki filmów, która zaskakuje nie tylko imponującymi możliwościami, ale także intuicyjną obsługą.

Program wyposażony w funkcjonalną oś czasu umożliwia łatwe wycinanie wybranych klatek i wstawianie kolejnych, łączyć pliki, dodawać efekty przejścia, filtry, efekty wizualne i dźwiękowe. O użyteczności tego nieliniowego programu do obróbki wideo najlepiej świadczy fakt, że twórcy adresują go zarówno do początkujących amatorów, jak i profesjonalistów.

Mariusz Kołacz

Marketingiem internetowym zajmuje się od 2008 roku, a informatyką i nowymi technologiami od ponad 15 lat. Tworzę narzędzia marketingowe, piszę teksty, a po godzinach lubię przeczytać dobrą książkę z zakresu medycyny lub parapsychologii. Dowiedz się, jak możesz rozwinąć swój biznes korzystając z SEO, SEM, Social Media oraz automatyzacji marketingu.