szkło powiększające search

Jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny?

Chcesz kupić istniejącą domenę? Zamierzasz upewnić się, czy dana domena rzeczywiście jest własnością określonego podmiotu? A może po prostu ciekawi cię, do kogo należy określona strona internetowa? Różne sytuacje i jeden wspólny mianownik – każda wymaga sprawdzenia, kto jest właścicielem internetowego adresu. Nie zawsze uda się pozyskać takie informacje, ale w wielu przypadkach istnieje taka możliwość. Jeżeli zastanawiasz się, jak sprawdzić do kogo należy domena, poniżej znajdziesz odpowiedź.

Już na wstępie wypada zaznaczyć, że na mocy obowiązujących przepisów prawa (mowa o przyjętych w danym kraju regulacjach dotyczących ochrony danych osobowych) i przepisów wewnętrznych w poszczególnych rejestrach, dane właściciela domeny mogą, ale nie muszą być jawne. W niektórych przypadkach, takie informacje podlegają utajnieniu lub są jawne tylko częściowo. Zawsze jednak warto upewnić się co do ich statusu, bo istnieją sytuacje, w których dane właściciela domeny są całkowicie jawne.

Czym jest domena internetowa?

Mówiąc o domenie, na myśli trzeba mieć adres, który użytkownikowi Internetu pozwala odnaleźć w sieci różne zasoby: pocztę e-mail, serwery FTP i przede wszystkim strony www. Adresy, o których mowa, mają unikalny charakter i składają się z dwóch elementów: nazwy domeny oraz rozszerzenia. Przykładowo, domeną jest: nazwa-strony-internetowej.pl, nazwa-strony-internetowej.org, nazwa-strony-internetowej.com czy nazwa-strony-internetowej.gov.

Każda domena internetowa musi być powiązana z usługą DNS, czyli Domain Name System. To właśnie ona odpowiada za tłumaczenie nazwy na zrozumiały dla botów adres IP. W tym miejscu należy wspomnieć, że istnieją bazy danych, które mogą wysłać zapytanie do DNS o identyfikację właściciela, a właściwie – abonenta domeny. Umożliwia to protokół WHOIS.

Jak zidentyfikować właściciela domeny?

Rejestry domen udostępniają narzędzia, które w łatwy sposób umożliwiają wysłanie zapytania o abonentów określonych adresów. Najpopularniejszym narzędziem, które umożliwia pozyskanie informacji o domenach krajowych, np. z rozszerzeniem .pl, jest to udostępniane przez rejestr NASK (pod adresem dns.pl). Wystarczy tylko przejść do sekcji WHOIS => Baza WHOIS, wpisać nazwę domeny, potwierdzić zabezpieczenie reCAPTCHA, zatwierdzić zapytanie i gotowe. Jeżeli strona jest własnością firmową, dane będą widoczne. Należy jednak wiedzieć, że na mocy regulacji RODO, dane osób fizycznych pozostają ukryte. Poniżej przykładowy wynik poszukiwań dla domeny wp.pl.

Przykład wyszukiwania w bazie WHOIS
Przykład wyszukiwania w bazie WHOIS

A co z domenami globalnymi, np. z rozszerzeniem .com? Także w tym przypadku uda się pozyskać dane na temat właściciela. Taką możliwość daje serwis znajdujący się pod adresem who.is. W tym miejscu można sprawdzić każdą nazwę z rozszerzeniem globalnym. Wystarczy otworzyć stronę i podać nazwę szukanej domeny. Po zatwierdzeniu zapytania, otrzymamy wszystkie dostępne dane – szybko, sprawnie i w czytelnej formie. Trzeba jednak pamiętać, że serwis nie sprawdza domen regionalnych i funkcjonalnych, a dane domen .eu mogą być niekompletne. Te sprawdzisz za pośrednictwem serwisu eurid.eu, jednak to narzędzie dostarcza dość ograniczone informacje.

Mariusz Kołacz

Marketingiem internetowym zajmuje się od 2008 roku, a informatyką i nowymi technologiami od ponad 15 lat. Tworzę narzędzia marketingowe, piszę teksty, a po godzinach lubię przeczytać dobrą książkę z zakresu medycyny lub parapsychologii. Dowiedz się, jak możesz rozwinąć swój biznes korzystając z SEO, SEM, Social Media oraz automatyzacji marketingu.