Niemal powszechny dostęp do sieci znacząco zmienił oblicze handlu. Ograniczenia terytorialne straciły na aktualności – nie opuszczając komfortowej przestrzeni własnego domu, możemy sprzedawać na całym świecie. Internet doprowadził też do rozkwitu tzw. handlu okazjonalnego – gdy chcemy pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, nie musimy już odwiedzać antykwariatów i innych punktów sprzedaży naziemnej. To niezwykle komfortowa sytuacja, jednak należy pamiętać, że sprzedany towar trzeba dostarczyć do nabywcy. Tutaj z pomocą przychodzą nam firmy kurierskie. Jak wydrukować list przewozowy, aby paczka mogła szybko i sprawnie dotrzeć do odbiorcy?
Aby paczka mogła wyruszyć w podróż, najpierw trzeba ją stosownie zaadresować. Nie, nie wystarczy zapisać adres odbiorcy na pudełku. Firmy kurierskie mają swoje procedury, bez których przesyłka nie może zostać podjęta. Najważniejszym dokumentem przewozowym (dokładnie tak, wysyłając nawet niewielką paczkę, wkraczamy do świata prawdziwej logistyki) jest list przewozowy.
List przewozowy – co to takiego?
Pod tą nazwą kryje się coś w rodzaju etykiety, zawierającej dane nadawcy i odbiorcy przesyłki. Ponadto, na takim dokumencie znajdują się także informacje, dzięki którym możliwa jest identyfikacja paczki, zarówno w sortowni firmy przewozowej, jak i w trakcie jej doręczania do odbiorcy. Mówiąc wprost – każda z tych informacji jest niezbędna, by kurier mógł podjąć przesyłkę od nadawcy i dostarczyć ją do odbiorcy.
Drukowanie listu przewozowego jest dziecinnie proste
Właściwie każda firma prowadząca usługi kurierskie udostępnia na swojej stronie wzory formularzy. Po pobraniu pliku, wystarczy wydrukować jego zawartość, wypełnić i przykleić na paczkę. Proste, prawda? Okazuje się jednak, że można zrobić to jeszcze łatwiej, w dodatku bez ryzyka pobrania niewłaściwego dokumentu.
Najwięksi przewoźnicy, w tym DHL, InPost czy DPD, dają swoim klientom możliwość rejestracji zlecenia w trybie online. Bez dwóch zdań, warto skorzystać właśnie z tej metody. Gdy zarejestrujemy zamówienie, na wskazany w formularzu adres mailowy otrzymamy cały pakiet niezbędnych dokumentów, w tym list przewozowy, który wcześniej został automatycznie wypełniony (na podstawie informacji, które zamawiający podał w formularzu zamówienia). To jeszcze nie wszystko. Zarejestrowani użytkownicy mogą pobrać dokumentację z panelu klienta. Po otwarciu pliku, wystarczy tylko wybrać polecenie Drukuj i gotowe!
Po wydrukowaniu listu, trzeba będzie umieścić go na paczce. Należy wybrać widoczną i możliwie najbardziej płaską powierzchnię. Większość firm nie wskazuje konkretnej metody zamocowania dokumentu na przesyłce. Trzeba jedynie zadbać o to, aby ten pozostawał czytelny.
Podkreślamy, powyższe wskazówki dotyczą jedynie przesyłek krajowych. W przypadku transportu międzynarodowego, niektórzy usługodawcy (m.in. DPD i GLS) nie dają możliwości samodzielnego pobrania i wydrukowania listu przewozowego. Nie trzeba jednak się tym martwić, bo dokumentację przywiezie ze sobą kurier, który stawi się pod wskazanym przez zamawiającego adresem celem odebrania przesyłki.
Właśnie próbowałem zamówić paczkę z polski i okazało się ze DPD Polska nie świadczy usługi w drukowaniu listu przewozowego to jest w regulaminie
@Szymon, w artykule masz o tym wspomniane.