trzymanie trendu wzrostowego

Pozycjonowanie long tail na długi ogon

Pozycjonowanie stron internetowych cieszy się opinią jednego z najskuteczniejszych „narzędzi” marketingowych. Przewaga tej strategii nad kampaniami skupiającymi się na płatnych wynikach wyszukiwania jest oczywista – SEO działa przez długi czas, z kolei kampania Google ADS przestaje dawać efekty, gdy właściciel strony przestanie ją finansować. Od pewnego czasu wyraźnie zarysowuje się stale rosnąca popularność pozycjonowania szerokiego. Czym jest ta strategia i jakie daje efekty?

Pozycjonowanie long tail na długi ogon – co to jest pozycjonowanie szerokie i jakie korzyści przynosi?

Jak wskazuje na to sama definicja tego pojęcia, pozycjonowanie stron internetowych jest wieloetapowym procesem optymalizacji on-site i off-site, którego celem jest umieszczenie witryny możliwie najwyżej w organicznych wynikach wyszukiwania. Trzeba jednak wiedzieć, że do finalnego rezultatu prowadzi kilka dróg. Dwie najpopularniejsze strategie SEO to pozycjonowanie tradycyjne i szerokie. W tym miejscu wypada podkreślić, że obecnie, to właśnie druga z wymienionych metod jest wstanie wygenerować największy ruch i sprzedaż na stronie.

Pozycjonowanie szerokie – co to takiego

Pozycjonowanie szerokie, zwane też pozycjonowaniem long tail (ang. długi ogon), oznacza optymalizację strony pod kątem kilkuset, kilku tysięcy lub nawet kilkudziesięciu tysięcy fraz z tzw. długiego ogona. Mowa tu o frazach wpływających na ruch z wyszukiwarek internetowych, które składają się z kilku słów.

Może się wydawać, że w porównaniu z tradycyjną strategią, pozycjonowanie szerokie jest procesem wyjątkowo mozolnym. Pozory często bywają mylące i tak też jest w tym przypadku. Wypada bowiem zaznaczyć, że taka metoda jest znacznie bardziej precyzyjna i celuje w bardziej świadomego użytkownika, który dokładnie wie, czego szuka. Poza tym, łatwiej jest wypozycjonować stronę w oparciu o mniej popularne frazy. Bardziej czasochłonna okaże się optymalizacja pod kątem mniejszej liczby krótkich fraz, bo te cieszą się większą popularnością. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w trakcie kampanii SEO realizować jedną i drugą strategię.

Dla lepszego zobrazowania, posłużymy się prostym przykładem. Osoba wpisująca krótką frazę „spodnie damskie” najprawdopodobniej chce pobieżnie przejrzeć ofertę różnych sklepów. Gdy padnie takie zapytanie, wyszukiwarka wyświetli odnośniki do wielu stron, niekoniecznie do sklepów. Jeżeli natomiast w polu wyszukiwania zostanie wpisana fraza „dżinsowe spodnie damskie z wysokim stanem”, można się spodziewać, że użytkownik jest nastawiony na zakup konkretnego produktu. To znacznie mniej konkurencyjna fraza, więc same wyniki wyszukiwania będą zawężone.

W rezultacie, pozycjonowanie szerokie w dość krótkim czasie może doprowadzić do zwiększenia ruchu na stronie i w konsekwencji – do wygenerowania większej sprzedaży. Poza tym, duża pula fraz sprawia, że sklep lub serwis znacznie częściej pojawia się w organicznych wynikach wyszukiwania.

Pozycjonowanie szerokie – na czym to polega?

Pojedyncze frazy, a nawet składające się z dwóch, trzech słów, mają charakter ogólny i nie zawsze generują duży ruch. Wynika to z faktu, że konkurencja w tym sektorze jest ogromna (wciąż jeszcze wiele stron korzysta z tradycyjnego pozycjonowania). Mówiąc wprost, przy zastosowaniu tradycyjnego SEO, nowo powstałej stronie ciężko będzie się przebić przez gąszcz istniejącej od wielu lat konkurencji. Nie jest to niemożliwe przy odpowiednio wysokim budżecie na pozycjonowanie, ale na pewno trudne do zrealizowania przy niskich nakładach na SEO.

Pozycjonowanie szerokie znacząco zwiększa pulę fraz kluczowych, z których można skorzystać w kampanii SEO. To sprawia, że strona pojawia się wysoko w wynikach wyszukiwania, nawet gdy użytkownicy wpisują rozbieżne słowa. Dodatkowo, takie frazy są znacznie bardziej precyzyjne, więc celują w użytkowników nastawionych na konkretny, ściśle sprecyzowany rezultat.

Zastanówmy się przez chwilę, kto korzysta z długich fraz kluczowych? Złożone zapytania wpisują te osoby, które są nastawione na zaspokojenie określonej potrzeby i które nie chcą przedzierać się przez gąszcz odnośników niekoniecznie związanych z ich oczekiwaniami. Takich użytkowników wyszukiwarek jest coraz więcej.

Trzeba jednak wiedzieć, że siłą szerokiego pozycjonowania nie jest wyłącznie większa szansa na dotarcie do osób faktycznie zainteresowanych danym produktem lub usługą. Cechą fraz z długiego ogona jest też niska konkurencyjność. Dzięki temu, nowe sklepy i serwisy mogą łatwiej przebić się przez gąszcz konkurencji.

Kiedy fraza kluczowa staje się długim ogonem? Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Wszystko zależy od tego, z jakim terminem zostanie porównana. Przykładowo, fraza „tanie buty damskie” wydaje się być long tailem, ale jeżeli zestawimy ją z frazą „tanie białe buty damskie do biegania” szybko zorientujemy się, że nie jest zbyt precyzyjna.

Pozycjonowanie szerokie – kto powinien skorzystać z takiej strategii?

Z long tail SEO mogą skorzystać zarówno osoby prowadzące blogi lub serwisy internetowe, jak i właściciele sklepów działających w sektorze e-commerce (zwłaszcza z rozbudowanym asortymentem). Jest jednak jeden warunek, który musi być spełniony – strona musi być nasycona treścią, odpowiednio zoptymalizowaną.

Nie jest tajemnicą, że wyszukiwarka Google faworyzuje te witryny, które umieszczają frazy kluczowe w sposób naturalny, organiczny. Jeżeli treść jest uboga, nie uda się osiągnąć odpowiednio wysokiego nasycenia frazami z długiego ogona przy jednoczesnym zachowaniu naturalności.

Wynika z tego, że sklep, w którym jedynymi treściami są krótkie opisy produktów, nie może skorzystać z tej strategii. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby zoptymalizować stronę pod kątem takiej metody pozycjonowania. Wydłużając opisy, wprowadzając opisy kategorii i prowadząc firmowego bloga osiągniemy zamierzony rezultat. A jeżeli połączymy tę strategię z budowaniem profilu linków, rezultaty uzyskamy jeszcze szybciej.

Jakie są zalety pozycjonowania szerokiego?

Wymieniając zalety wynikające z obrania tej strategii, należy wskazać na:

  • szybkie efekty kampanii,
  • stabilne rezultaty,
  • wydłużenie czasu przeglądania strony,
  • obniżenie współczynnika odrzuceń.

Z punktu widzenia właściciela sklepu internetowego, najistotniejsze są dwie kwestie, które wymieniliśmy wcześniej – frazy z długiego ogona przyciągają użytkowników w większym stopniu nastawionych na zakup i ułatwiają przebicie się przez konkurencję. To prawda, złożone frazy charakteryzują się mniejszą liczbą wyszukiwań. Mimo to, jeżeli zestawimy wszystko w większej skali, frazy long tail zapewnią większy ruch, który w dodatku będzie cechował się wysoką jakością.

Wszystko to przekłada się na wzrost współczynnika konwersji. Dzięki long tail SEO, stronę sklepu odwiedzają osoby, które rzeczywiście są zainteresowane jego ofertą, czyli mówimy tu o użytkownikach wyrażających chęć zakupu produktu lub usługi.

Wypada też podkreślić, że większa swoboda w wyborze mniej konkurencyjnych fraz i większa łatwość ich pozycjonowania może znacząco obniżyć koszty kampanii SEO. Wszystko to sprawia, że zwrot z inwestycji jest wyższy niż w przypadku tradycyjnej metody pozycjonowania.

Podsumowując, pozycjonowanie long tail jest nastawione przede wszystkim na jakość. Mimo że użytkownicy rzadziej wpisują rozbudowane zapytania, które szczegółowo opisują dany produkt, strona optymalizowana pod kątem długiego ogona częściej pojawia się w wynikach wyszukiwania i przyciąga dobrze konwertujących użytkowników. Takie wyniki wyszukiwania są węższe, a co za tym idzie – konkurencja jest mniejsza.

Specjalista SEO Mariusz Kołacz
ul. Krasickiego 49A
42-300 Myszków
NIP: 5771902660
REGON: 367677764

Wycena pozycjonowania na długi ogon jest bezpłatna. Pozycjonowanie sklepu, strony w modelu abonamentowym i mieszanym lub w rozliczeniu za stawkę godzinową. Pracuję jako freelancer. Wystawiam faktury VAT. Zachęcam do kontaktu i przesłania zapytania ofertowego: https://socialtrends.pl/kontakt/