ecommerce image top

Pozycjonowanie sklepu internetowego – Oferta SEO dla sklepów

Internet w znacznym stopniu zrewolucjonizował oblicze handlu. Biorąc pod uwagę korzyści, jakie daje ten model biznesowy, nie należy dziwić się, że wielu przedsiębiorców szuka swojej szansy właśnie w sieci. To przekłada się na silną konkurencję w dosłownie każdej branży i znaczne nasycenie rynku. Nie oznacza to jednak, że w sieci zrobiło się za ciasno dla nowych sklepów. Każdy ma szansę wysunąć się na czoło peletonu, jednak aby było to możliwe, najpierw trzeba zadbać o jedną z podstawowych kwestii – o widoczność sklepu w wynikach wyszukiwania Google. Tutaj z pomocą przychodzą techniki pozycjonowania.

Pozycjonowanie sklepu internetowego w praktyce

Pozycjonowanie stron internetowych to proces długofalowy i trudny, a gdy trzeba poprawić pozycję sklepu internetowego, sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Szablonowe metody nie mogą mieć tu zastosowania, bo każdy sklep działający w sektorze e-commerce wymaga indywidualnego podejścia. Zanim pozycjoner (specjalista SEO) przystąpi do pracy, będzie musiał wziąć pod uwagę cały szereg czynników, a kluczowe kwestie, nad którymi trzeba się pochylić, to branża, w której działa przedsiębiorca i profil jego klientów. Niemniej jednak, w każdym przypadku można zaobserwować pewne wspólne działania, które prowadzą do finalnego rezultatu.

Pozycjonowanie sklepu internetowego – co to takiego?

W pierwszej kolejności odpowiedzmy na najbardziej podstawowe pytanie – o co właściwie chodzi w pozycjonowaniu? Pod tym pojęciem kryje się długofalowy proces, który prowadzi do podniesienia pozycji określonych słów kluczowych w darmowych wynikach wyszukiwania, prezentowanych w wyszukiwarce Google. Rezultatem tych działań jest większa widoczność danego sklepu, co naturalnie prowadzi do zwiększenia ruchu organicznego.

Mówiąc o pozycjonowaniu (czyli SEO – search engine optimization), należy mieć na myśli działania on-site i off-site, na które składa się optymalizacja poszczególnych części składowych sklepu, tworzenie wartościowych treści i pozyskiwanie linków, zarówno wewnętrznych (rozbudowa sklepu), jak i zewnętrznych. Na pozycjonowanie składają się także wszelkie czynności poboczne, zwłaszcza prowadzone w obszarze doświadczeń użytkownika (UX- user experience). Wszystko to służy dostosowaniu witryny do wymogów przedstawianych przez algorytmy sterujące wyszukiwarką Google.

Podsumowując, prawidłowo wypozycjonowany sklep internetowy pojawia się wysoko w wynikach wyszukiwania, gdy zainteresowany użytkownik wpisze daną frazę kluczową. Dzięki temu, stronę można łatwiej odnaleźć i skorzystać z jej oferty.

Jak przebiega pozycjonowanie sklepu internetowego?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, pozycjonowanie jest procesem wieloetapowym. Od tego, jak dużo uwagi pozycjoner poświęci każdej z faz SEO, zależy finalny rezultat. Przed rozpoczęciem właściwej części działań, nie obejdzie się bez szczegółowych „oględzin” sklepu. Można to porównać do wizyty u lekarza – przed zaordynowaniem właściwej terapii, specjalista musi postawić diagnozę.

Audyt SEO

Pierwszą czynnością, która prowadzi do zwiększenia widoczności sklepu w darmowych wynikach wyszukiwania, jest określenie słabych punktów witryny, które wymagają poprawy. W tym celu, przeprowadzany jest audyt SEO. Pod tym pojęciem kryje się raport, który ujawnia wszystkie błędy popełnione na etapie budowania strony i tworzenia treści.

W ramach audytu, analizowane są między innymi:

  • aktualna widoczność sklepu,
  • sprawdzenie historii domeny,
  • dopasowania słów kluczowych,
  • czas ładowania strony sklepu (w tym zgodność z Core Web Vitals),
  • treści zamieszczane na stronie głównej i poszczególnych podstronach (pod kątem długości, naturalności, nasycenia frazami kluczowymi i struktury nagłówków),
  • struktura linków (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych),
  • kod źródłowy witryny,
  • sklepy konkurencji pod kątem widoczności i zastosowanych rozwiązań zwiększających widoczność i sprzedaż,
  • proces indeksowania zawartości sklepu,
  • bezpieczeństwo, aktualny stan, czy są stosowane dobre praktyki i inne,
  • wersja mobilna strony,
  • fragmenty rozszerzone,
  • dostępność wersji językowych i ich poprawność implementacji,
  • kwestie techniczne, mające istotny wpływ na działanie i widoczność sklepu w wynikach wyszukiwania Google.

To jeszcze nie wszystko. Zanim pozycjoner przystąpi do pracy, będzie musiał określić frazy kluczowe, które trafnie opisują poszczególne podstrony sklepu. Celem jest znalezienie konwertujących fraz, czyli mogących wygenerować największy ruch. Na etapie wykonywania audytu SEO tworzona jest lista słów kluczowych, również z długiego ogona, którą następnie wykorzystuje się w trakcie prowadzenia kampanii SEO – do optymalizacji strony docelowej, prowadzenia działań content marketingowych oraz dla innych działań mających znaczenie dla finalnego wyniku. Lista słów kluczowych zawiera często ponad 10000 rekordów, a w przypadku branż, gdzie long tail jest bardzo długi, nawet 100 tysięcy słów kluczowych.

Optymalizacja sklepu

Gdy pozycjoner zyska jasny obraz mocnych i słabych stron witryny, będzie mógł przejść do właściwej części swojej pracy. Pozycjonowanie rozpoczyna się od usprawnienia działania witryny, czyli od optymalizacji technicznej. Należy przez to rozumieć ogół czynności, które zmierzają do uczynienia sklepu zgodnym z wymogami Google. To skomplikowany proces, na który składa się wiele etapów. Najważniejsze z nich to:

  • skrócenie czasu ładowania sklepu,
  • optymalizacja tytułów i opisów podstron pod kątem zawartości meta danych i długości,
  • optymalizacja obrazów pod kątem rozmiaru i zawartości opisu alternatywnego (atrybutu alt),
  • poprawa responsywności,
  • aktualizacja mapy witryny,
  • skrócenie i uporządkowanie kodu źródłowego,
  • stworzenie struktury linków wewnętrznych,
  • poprawne wdrożenie tagów kanonicznych,
  • dostosowanie witryny do potrzeb użytkowników.

Poprawa działania sklepu znacząco zwiększa szanse na poprawienie jego widoczności. Dodatkowo, witryna przyjazna dla użytkowników będzie chętniej odwiedzana w przyszłości.

Działania w zakresie content marketingu

Tworzenie wartościowych, czyli merytorycznych treści, publikowanych w obszarze sklepu i poza nim, przynosi wiele korzyści. Branżowy blog, który jest nasycony m.in. teoretycznymi i praktycznymi poradami, buduje wizerunek sprzedawcy jako eksperta w swojej branży. Użytkownicy chętniej odwiedzają sklepy, w których mogą liczyć na fachową pomoc. Dodatkowo, ekspercki blog może ściągnąć do sklepu osoby, które szukały wiedzy, nie produktu.

Należy jednak wyraźnie podkreślić, że działania content marketingowe nie służą wyłącznie zaspokajaniu potrzeb użytkowników, ale także botów indeksujących. Algorytmy wyszukiwarki Google analizują zawartość każdej strony internetowej i na tej podstawie ustalają frazy kluczowe, na które mają być wyświetlane dane adresy. Treść wpływa także na pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania.

Jakie treści są najbardziej pożądane? Przede wszystkim takie, które są wartościowe z punktu widzenia czytającej je osoby. Poza tym, ich tematyka musi być aktualna i zgodna z zawartością danej podstrony. Niezwykle istotnym czynnikiem jest unikalność. Powielanie treści to najkrótsza droga do spadku w wynikach wyszukiwania. Boty indeksujące analizują też nasycenie frazami kluczowymi. W tym zakresie, wymagana jest naturalność – fraz nie może być za mało, ale jeżeli będą powtarzać się zbyt często, a ich pozycja w tekście będzie nienaturalna, nie przyniosą żadnego pożytku.

Pozyskiwanie linków zewnętrznych

Etapem kończącym pozycjonowanie jest link building – tworzenie struktury wartościowych linków zewnętrznych. Dla botów, takie odnośniki są czymś w rodzaju rekomendacji. Linkowanie przez stronę cieszącą się uznaniem tj. ruchem z wyników organicznych, świadczy o tym, że dana witryna jest godna polecenia. Co za tym idzie, powinna znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania.

Czy warto wdrażać działania SEO w sklepie internetowym?

Na powyższe pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie we własnym zakresie, ale postaramy się ułatwić tę kwestię. Przypomnij sobie kilka swoich ostatnich wyszukiwań w Google. Otwierałeś adresy, które pojawiły się na pierwszej stronie wyników, prawda? Teraz przypomnij sobie, kiedy ostatnio „przeskakiwałeś” na drugą i trzecią stronę z wynikami. Jesteśmy przekonani, że to sporadyczne przypadki, a dalsze strony najprawdopodobniej nie interesują cię w ogóle. Identycznie postępuje większość internautów. Teraz zastanów się – wolisz, żeby adres twojego sklepu wyświetlał się na pierwszej, czy na jednej z odległych stron z organicznymi wynikami wyszukiwania?

Specjalista SEO Mariusz Kołacz
ul. Krasickiego 49A
42-300 Myszków
NIP: 5771902660
REGON: 367677764

Wycena pozycjonowania sklepu internetowego jest bezpłatna. Pozycjonowanie sklepu w modelu abonamentowym i mieszanym lub w rozliczeniu za stawkę godzinową. Pracuję jako freelancer. Wystawiam faktury VAT. Zachęcam do kontaktu i przesłania zapytania ofertowego: https://socialtrends.pl/kontakt/